Druk gazet w czerni i bieli dla efektu artystycznego ma sens, ale ekonomicznie – jeśli stron jest 12-20, bądź nakład wynosi mniej niż 1 mln egz.? Nie bardzo. Sprawdź dlaczego.
Druk gazet w drukarni gazet DM odbywa się w technologii zwanej CMYK, czyli kolor osiągamy przez połączenie czterech kolorów cyan, magenta, żółty, czarny. Aby wprowadzić oszczędności, kiedyś popularną formą była rezygnacja z innych kolorów, dzięki czemu „świeciło” się płytę z kolorem czarnym. To rozwiązanie ma sens, gdy stron jest kilkaset – jak na przykład przy książkach – ale w druku gazet, gdzie liczba stron wynosi kilkanaście, ekonomicznego sensu nie ma.
Dlaczego? Ponieważ grafik przygotowując taką publikację musi przerabiać WSZYSTKIE treści tak, aby pozbawić je innych kolorów. To może oznaczać parę godzin pracy więcej.
I nie, nie uzyska tego efektu klikając w Photoshopie na „zamień kolor na czarno-biały”, ponieważ domyślna konwersja stworzy plik w głębokiej czerni, wykorzystującej i tak cyan, magentę, żółty i czarny.
Dlatego po to rozwiązanie sięgają przede wszystkim redakcje i firmy, którym zależy na osiągnięciu konkretnego efektu – tak, druk czarno-biały na papierze gazetowym daje bardzo artystyczny efekt. I wtedy warto po niego sięgać. No, może jeszcze, gdy mówimy o milionowych nakładach. A w innym przypadku? Tylko warto rozważać takie rozwiązanie, gdy drukowana gazeta ma mieć więcej niż kilkadziesiąt stron. Dobrym przykładem są książki, których liczba stron potrafi wynieść kilkaset. Wtedy taka oszczędność jest odczuwalna.
Więcej o CMYK na wiki